Blog

Latest News
Dovolenka so psom autom

Dovolenka so psom autom

Čo mi treba, keď chcem niekam cestovať so psom? Je rozdiel medzi cestovaním po Slovensku a cestovaním do zahraničia? Nikdy ste ešte necestovali, lebo neviete čo a ako? V článku nižšie sa dozviete úplne základné informácie, ktoré potrebujete pred dovolenkou  v EÚ so svojimi štvornohými láskami  vedieť.

V prvom rade zdôrazňujem, že je povinnosťou každého majiteľa psa, mať psíka začipovaného a číslo čipu (príp. tetovania) musí byť zaznačené vo veterinárnom preukaze. Toto Vám urobí každý veterinárny lekár na počkanie. Pes musí mať pred cestou do krajín EÚ a Severného Írska vystavený Európsky pas pre spoločenské zvieratá, ktorý Vám vydá Váš veterinárny lekár. Dbajte tiež  na pravidelné (prípadne podľa potreby) ošetrovanie psa proti vnútorným, aj vonkajším parazitom.

Pes musí mať platné očkovanie proti besnote zaznačené v preukaze. Musí mať minimálne 12 týždňov a cestovať môže až po uplynutí 21-dňovej lehoty po ukončení očkovacieho protokolu. Existujú aj výnimky, kedy môžu cestovať aj mladšie psy, prípadne bez ukončeného vakcinačného protokolu, tie sa dočítate napr. na stránke https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_sk.htm

Dajte si pozor na to, aby ste každoročné preočkovanie proti besnote stihli radšej vždy pred ukončením jeho platnosti.

Ak cestujete napr. do krajín ako je Severné Írsko, Írsko, Malta, Fínsko alebo Nórsko je potrebné špeciálne odčervenie Vášho psa proti pásomnici Echinococcus 1-5 dní pred vycestovaním. Je to z dôvodu, že v týchto krajinách sa tento parazit nevyskytuje a krajiny sa tak chránia pred jeho zavlečením do krajiny. Musí ho vykonať veterinárny lekár a riadne zaznačiť do veterinárneho preukazu.

Toto sme si napísali tie základné obyčajné úkony, ktoré je potrebné absolvovať u veterinára pred odchodom na dovolenke.

Ešte je vždy dobré si pred dovolenkou zistiť všetky podmienky vstupu so psom do konkrétnej krajiny. Do niektorých krajín majú totiž určité plemená ako napr. mastif, tose, stafford, …  vstup zakázaný.Tak aby ste neboli prekvapení. Potrebné informácie si vyhľadáte na zastupiteľstve konkrétnej krajiny.

Čo mu zbaliť?

Pre tých čo so psom ešte na dovolenke neboli,  si môžeme napísať úplne základné veci, ktoré mu zbaliť so sebou. Budem vychádzať z vlastnej skúsenosti. Kľudne si to zredukujte na nevyhnutnú výbavu, aby pes nemal väčšiu batožinu ako vy.  U nás to tak je 🙂

  • Európsky pas pre spoločenské zvieratá, prípadne v rámci SR očkovací preukaz
  • Krmivo a pamlsky (nezabudnúť si ho dobre nadávkovať na počet dní, ktoré budeme preč). Ja pridávam vždy dávku granúl na extra 2 dni .. Keby niečo 🙂
  • Potrebné lieky, ak ich Váš pes potrebuje. Pokiaľ neberie žiadne, je vhodné si zobrať so sebou základné veterinárne lieky na trávenie (napr. čierne uhlie, … ) v prípade neočakávaných hnačiek, od teploty, na alergickú reakciu a pár vecí na ošetrenie menšieho zranenia (napr. na turistike) ako dezinfekciu, obväz, papučku, …
  • Pinzetu na vyberanie kliešťov
  • Vrecká na exkrementy
  • Vodu na cestu
  • Misku na kŕmenie, pelech prípadne obľúbenú deku na spanie, obojok s identifikačnou známkou – je dobré mať na nej aj kontakt na Vás, vodítka, postroj na turistiku, hračku, aport, GPSko (ak ho má a potrebuje ako naša)
  • Kenelu, prípadne klietku – pokiaľ je na ne zvyknutý a je potrebná pri ponechaní psíka samotného na ubytovaní
  • Košík pre prípad, že budete potrebovať cestovať verejnou dopravou, či lanovkou
  • Zavŕtavací kolík do zeme so skobou na prichytenie psa v prípade, že ho potrebujeme mať priviazaného – my ho využívame pri ubytovaniach, ktoré nemajú úplné oplotenie.

Ako bezpečne cestovať so psom autom

My cestujeme s našou fenkou Arinou klimatizovaným autom, takže tento typ prepravy nám je najbližší. Všeobecne platí, že prepravovať psa v aute musíte tak, aby nebola ohrozená posádka auta, zviera samotné a ani okolie. To znamená, že psa môžete prepravovať :

  • na zadných sedadlách, kde musí byť v postroji a pripútaný – aby neohrozil šoféra, neohrozil seba vykláňaním sa z okna napríklad, ani okolie v prípade nejakej udalosti …
  • v prepravnom boxe, ktorý je umiestnený na sedačke a pripútaný pásom, aby bol stabilný a preprava psa v ňom bola komfortná. Na prepravný box je potrebné psa pred cestou učiť, pokiaľ nie je naň zvyknutý, aby sa v ňom cítil pokojne a spokojne. Vhodné je dať dnu deku s jeho pachmi, prípadne obľúbenú hračku. Pokiaľ sa cíti bezpečne, cesta bude prebiehať v kľude pre nás, aj pre zviera
  • v kufri v prepravnom boxe, zabezpečenom proti posúvaniu
  • v kufri bez prepravného boxu, v postroji, pripútaný, kde je kufor oddelený od zvyšku auta mrežou. Túto možnosť využívame my s Ari, keďže je pri jej veľkosti (35kg, 65cm v kohútiku) najpohodlnejšia.

Pokiaľ netušíte, ktorá možnosť bude pre Vášho psa najpohodlejšia, skúšajte si ich. Robte kratšie trasy a skúšajte, čo Vášmu psovi vyhovuje najviac. Je fajn, ak si na auto zvyká od malička.

Pred cestou psa poriadne vyvenčite a pokiaľ je možné vybehajte, aby bol aspoň trochu unavený a cestu prespal. Nekŕmte ho, prípadne mu dajte len časť kŕmnej dávky minimálne hodinku a pol pred cestou. Tak to robíme my pri našej Arine. Je to individuálne.  Každý si poznáte svojho psíka a robte tak, aby Vám neznepríjemnil cestu vôňou rannej kŕmnej dávky rozplesnutej po aute 🙂 .

Pri cestovaní je potrebné robiť pravidelné prestávky, aby sa pes vyvenčil, trochu si pobehal a nezabudnúť na pitný režim aj pre psíka.

Je vhodné, aby bolo auto pri dlhšej ceste v letných horúčavách klimatizované, aby nedošlo k prehriatiu psa. Samozrejme treba ju používať s rozumom.

A teraz už len vybrať destináciu a vhodné ubytovanie, ktoré bude vyhovovať  Vám, aj Vašim štvornohým láskam a hor sa v ústrety krásnym spoločným  výletom a zážitkom.

Želáme Vám všetkým šťastnú cestu a množstvo prekrásnych zážitkov zo spoločnej dovolenky 🙂

Katka, Martin & Arina

PS: Ďakujeme fotomodelkám Aimee a Arine a za fotku Ariny Jožkovi Ondovčinovi 🙂