Blog

Latest News
Východné Slovensko – Gazdoráň (507 m.n.m.)

Východné Slovensko – Gazdoráň (507 m.n.m.)

Gazdoráň (507 m.n m.) je jedno z najkrajších miest aké poznám.

Ide o vyhliadkový vrch – prírodnú rezerváciu v 4. stupni ochrany, ktorá sa týči nad vodnou nádržou Starina v okrese Snina (územie obce Stakčín). Je pod správou štátnej ochrany prírody NP Poloniny.

Ide o nenáročnú vychádzku v Bukovských vrchoch, ktorú s Vami a Vašimi štvornožkami môžu bez problémov absolvovať aj menšie detičky, či starší príbuzní. Jediný úsek na trase cca 100m je strmšie stúpanie (bez problémov zvládnuteľné), inak idete len jemne do kopca, prípadne po rovine. Celá trasa tam aj späť má cca 4km a zvládnete to v pohodovom tempe asi za hodinku a pol. Nerátam čas, ktorý strávite na vrchole. Ručím Vám, že sa Vám nebude chcieť odísť.

Štartovacia pozícia je od hlavnej cesty pri rampe, kde odparkujete auto. Súradnice podľa mapy na googli sú N49°02’42.8 E22°16’47.5. Ďalej idete pešo po asfaltovej cestičke lesom. Na jej konci odbočíte doprava lesnou cestou smerom hore a potom len stále za nosom. Po krátkom stupáčiku, ktorý som spomínala prídete na lúky, kde sa pred Vami rozprestrie neskutočný výhľad na okolitú prírodu a Starinu. Mám to tu veľmi rada. Je to miesto, kde sa mi dobijú baterky, keď potrebujem. Na vyhliadke nad Starinou sa vždy usadíme a len tak sa kocháme tou nádherou a vnímame to neskutočné ticho a pokoj, ktorý ide odvšadiaľ. Samozrejme za predpokladu, že ste sami a nik Vás neruší „hlukom“ . Ak milujete jeseň, navštívte toto miesto v čase ruje. Ručanie jeleňov z každej strany vo Vás zanechá v spojení s okolitou prírodou nezabudnuteľné momenty.

Naozaj, pokiaľ budete v týchto končinách určite vychádzku na toto magické miesto nevynechajte.

Počas sezóny výskytu kliešťov odporúčame pred vychádzkou ochranu pred nimi aj Vám, aj Vašim štvornohým láskam.

Prosím, pri vychádzke dodržujte všetky pravidlá, ktoré platia pre 4.stupeň ochrany prírody.

Tu nájdete platné pravidlá pre všetky stupne ochrany:
https://www.minzp.sk/files/postupy-a-ziadosti/ochrana-prirody/uzemna-ochrana-prirody/prehlad-cinnosti-jednotlivych-stupnoch-ochrany.pdf

Užite si krásny výlet a dajte vedieť, ako sa Vám páčilo.

Na fotkách je naša modelka Ari a dočaskár Bak, ktorý už našiel svoj domov 🙂

Related Posts