Blog

Latest News
Východné Slovensko – Sninský kameň (1006 m.n.m.)

Východné Slovensko – Sninský kameň (1006 m.n.m.)

Sninský kameň (1006 m.n.m.)

Sninský kameň je dominantou Sninského okresu a zrejme najnavštevovanejším miestom v pohorí Vihorlatských vrchov. Čo sa týka jeho ochrany, spadá pod CHKO Vihorlat a jeho vrcholové časti sú prírodnou pamiatkou s najvyšším 5.stupňom ochrany a sú zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Podrobnejšie informácie, aj o kameni aj o tom, ako sa správať v tomto stupni ochrany nájdete tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sninsk%C3%BD_kame%C5%88_(vrch)

Sninský kameň je mojou ďalšou obľúbenou destináciou na výlety s Ari (naša 4r. fenka LLP) po okolí. Na Sninský kameň sa viete dostať z rôznych smerov. Naša obľúbená trasa je od parkoviska zo Zemplínskych Hámrov. Nie je náročná, stúpanie je pozvoľné a takmer celou trasou idete lesom, takže je ideálna aj počas leta. Dĺžka trasy je cca 9km a časová náročnosť v pohodovom tempe s prestávkami na oddych cca 3-4 hodinky, pričom záleží na Vašej kondičke a osádke, ktorá s Vami túru podstupuje. My s Ari to dávame cca za 2,5hodinky. Nerátam čas strávený hore na kameni, tie výhľady stoja za to, ak ste vystihli ideálne počasie.

Štart je z parkoviska na konci dediny Zemplínske Hámre, pri Turistickom informačnom centre (TIC). Z parkoviska prejdete dreveným mostom ponad potok do lesa a smerujete popri kameňolome mostíkom cez potôčik a mierne stúpate až ku Janíčkovej skale. Tu si zvolíte ďalšiu náročnosť trasy. Na výber máte strmšiu trasu popri skale, ktorú obchádzate z pravej strany a vyjdete z lesa pod Troma Tablami, alebo jednoduchšiu po kamienkovej cestičke až na Tri Tably. Celý čas až po Tri Tably idete žltou značenou turistickou značkou. Ja si volím na výstup hore kamienkovú trasu a cestou dolu zas tú druhú, ktorá vedie cez les dolu ku Janíčkovej skale. Zo sedla Tri Tably (857 m.n.m.) vedie viacero turistických chodníkov rôznymi smermi, takže pokiaľ by ste si tu výstup rozmysleli, máte možnosť navštíviť Morské Oko, či Vihorlat – na ktorého vrchol mimochodom nevedie oficiálny turistický chodník. Sú tu lavičky, sedenie a ohnisko na oddych, takže sa tu môžete zdržať aj dlhšie a oddýchnuť si pred poslednou etapou výstupu na Sninský kameň. Odtiaľto je to na vrchol už len cca pol hodiny. Smerom na Sninský kameň pokračujeme po červenej turistickej značke a už stúpame trošku strmšie, ale stále to nie je nič náročné, pokiaľ sa nikam neponáhľate.

Po príchode ku smerovníkovej tabuli a informačnej tabuli Sninský kameň, máte na výber dve vyhliadky. Sninské kamene sú totiž dva.

Bližší k tabuli je MALÝ kameň, ale je vyšší ako ten veľký. Vedú naň tri strmé kovové rebríky, preto nie je vhodný pre každého. Na tento ja s Ari nechodím, nedokázala by som ju udržať smerom dolu za postroj bez úrazu. Menšie psíky v batohoch bez problémov, ale väčšie len v prípade, že sa v exponovaných terénoch menia na kamzíky. Je fajn, keď Vám ho niekto pod rebríkom postráži, pretože byť tu hore a vynechať Malý kameň by bol hriech. Je z neho krásny výhľad  na Morské oko a aj Vihorlat. Treba dávať na ňom veľký pozor, pretože je úzky a má strmé zrázy.

Vzdialenejší je VEĹKÝ kameň a tiež naň vedú kovové schody, ktoré ale nie sú až také strmé ako na malý kameň a sú len jedny. Aj väčší psík ich smerom hore zvládne bez väčších problémov a smerom dolu je fajn ho istiť. Naša má postroj s rúčkou, za ktorú ju môžem smerom dolu pridržiavať tak, aby to bolo bezpečné pre nás obe. Tento kameň je môj obľúbený. Väčšinou si vybehnem tak, že tu takmer nik nie je a tak môžeme na kameňoch len tak v tichu sedieť a kochať sa výhľadmi a fotiť sa :-). Na tomto kameni nájdete okrem famóznych výhľadov ešte veľký kovový kríž a vrcholovú knihu, do ktorej sa môžete zapísať.

Sninský kameň je určite miestom, ktoré nevynechajte, pokiaľ navštívite túto krásnu časť Východného Slovenska.

Po zostupe späť na parkovisko si môžete vychutnať kávičku, prípadne zakúpiť turistické známky, odznaky, či magnetky v Turistickom informačnom centre. Je otvorené streda – nedeľa od 7:30 do 15:00. Môžete si tu tiež objednať prehliadku banskej štôlne + odborný výklad k objektu miliera a úzkokoľajky, ktoré nájdete pri parkovisku. Prehliadka trvá cca 20minút a je možné ju absolvovať počas otváracích hodín TIC.

Viac o tejto veľmi zaujímavej dedinke Zemplínske Hámre, ktorá bola v 19st. najdôležitejším výrobcom železnej rudy na Zemplíne, nájdete aj na ich webovej stránke www.zemplinskehamre.sk/hnch/ .

Prajeme Vám nádherný výlet a dajte vedieť, ako sa Vám páčilo.

Katka, Martin & Ari

Foto: osobný archív a Ivana Hermanová

Related Posts